تكنولوژيهاي مبتني بر انرژيهاي نو و تجديد پذير

تكنولوژيهاي مبتني بر انرژيهاي نو و تجديد پذير


سيستمهاي فتوولتائيك
در اكثر نقاط دنيا مي توان از خورشيد به عنوان يك منبع مفيد و تامين كننده انرژي بهره جست . استفاده از كشورهايي كه فاقد منابع زيرزميني انرژي مي باشند، مناسب ترين راه براي دستيابي به انرژي است. تكنولوژي ساده ، كاهش آلودگي محيط زيست وقابليت ذخيره كردن سوختهاي فسيلي براي نسلهاي آينده از دلايل مهم لزوم استفاده از انرژي خورشيدي است .

منابع انرژی تجدید پذیر

منابع انرژی تجدید پذیر

با توجه به رو به پايان بودن منابع سوخت فسيلي در دنيا و عوارض زيست محيطي که اين نوع منابع ايجاد مي کنند و با مد نظر داشتن اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، مديران شرکت پيشگامان مديريت پروژه پاژ (PMP ) را بر آن داشت که با مدد از خداوند متعال، اتکا به سالها تجربه مديران ارشد و همت و توان نيروهاي جوان فعاليت خود را در راستاي ترويج استفاده از انرژي هاي پاک و تجديدپذير، با هدف توليد، تامين و بهره برداري از اين نوع انرژي ها آغاز نمايد و در جهت بهره مندي از انواع مولدهاي انرژي اقدامات پژوهشي خو را با رويکرد علمي و اجرايي پيش ببرد.

آمار جهانی انرژی خورشیدی

آمار جهانی انرژی خورشیدی

 

سیستمهای فتوولتائیک

حدود ٣٠ گیگاوات از ظرفیت فتوولتائیک جدید در سراسر جهان در سال ٢٠١١ عملیاتی شده است و با افزایش ٧٤ درصدی در کل دنیا به میزان ٧٠ گیگاوات رسیده است. نصب و راه اندازی واقعی در طول سال ٢٠١١ نزدیک به ٢٥ گیگاوات بوده است چراکه بعضی از ظرفیتهای متصل شده به شبکه در سال ٢٠١٠ نصب شده بوده اند.

تاریخچه انرژی خورشیدی

تاریخچه انرژی خورشیدی

 

کاربرد انرژی خورشیدی به قرن هفتم قبل از میلاد مسیح باز می گردد. از انرژی خورشیدی برای گرمایش، پخت و پز، روشنائی و روشن نمودن آتش استفاده می کردند. یونانیان و رومیان باستان معماری هایی را برای استفاده از نور و گرمایش انرژی خورشیدی در داخل ساختمان خود داشته اند.

طبیعت انرژی خورشید

طبیعت انرژی خورشید

 

خورشید، گوی غول پیکر درخشانی در وسط منظومه شمسی و تامین کننده نور، گرما و انرژی های دیگر زمین است. تقریبا تمامی منابع انرژی روی زمین بوسیله خورشید تامین می گردد. فقط انرژی اتمی، انرژی داخل زمین و آن قسمتی از انرژی جذر و مد که بوسیله نیروی جاذبه ماه می باشد بوسیله خورشید تامین نمی شود.

انرژی های تجدید پذیر

انرژی تجدیدپذیر (Renewable energy)، که انرژی برگشت‌پذیر نیز نامیده می‌شود، به انواعی از انرژی می‌گویند که منبع تولید آن نوع انرژی، بر خلاف انرژی‌های تجدیدناپذیر (فسیلی)، قابلیت آن را دارد که توسط طبیعت در یک بازه زمانی کوتاه مجدداً به وجود آمده یا به عبارتی تجدید شود.